Tarpai üdülés

Sok teljes család tölti együtt a nyarat akár a Balatonon, akár a hegyekben belföldön, de külföldre, a tengerpartra is sokan eljutnak, sok nehéz sorsú gyermek esetében azonban nem természetes, hogy élménnyel teli napok tarkítsák a nyári vakációt.66-b

Böjte Csaba Testvér neve mára összeforrott Dévával, a szeretetotthonnal, a Dévai Szent Ferenc Alapítvánnyal. Mintegy huszonkét évvel ezelőtt kezdődött a szegény sorsú gyerekek felkarolása Erdélyben. Mára már az alapítvány több ezer gyermeknek biztosít otthont, családot Erdélyen kívül is.

A Riviera-Tours/Riviera-Tanoda Kft. a mindennapi kihívásokkal teli tevékenysége mellett minden évben keresi annak lehetőségét, hogy kiknek nyújthat segítséget, hogy kiket, milyen csoportokat támogathat.48-b

Ebben az évben, 2015-ben a „Jónak lenni jó!” korábbi támogató felhívás alapján a dévai szeretetotthon támogatására esett a Riviera Kft. választása. A gazdasági társaság tulajdonosai, Oláh Bertalan és felesége Erzsike a Felső-Tisza-vidékre, Tarpára hívta a dévai szeretetotthon gyermekeit egyhetes üdülésre.

A családi vállalkozás tarpai otthonában egy csoport gyermeket és nevelőiket látott vendégül egy héten át 2015. június 29-től július 6-ig. A nyolc nap hét éjszakás üdülés idejére a Riviera Kft. tulajdonosai az üdültetés idejére mindent fölvállaltak: le-és visszautaztatták a gyermekeket a dévai otthonból, teljes étkeztetésüket, ellátásukat biztosították felsőfokon.46-b

Az üdülés minden napjára programokat szerveztek. Elvitték vendégeiket a vásárosnaményi Szilva wellness fürdőbe, másik napon a beregdaróci Hét csillag szálloda jacuzziját, úszómedencéjét és játékparkját vehették birtokukba a gyermekek. Beutaztak Nyíregyházára, a Sóstói Állatparkba. A fókashow, a majmok világa, az állatsimogató lenyűgözte a gyerekeket. A csoport fagylaltoztatása, pizzáztatása közepette a park látogatói is megálltak és körbevették a boldog és hálás csoportot.

De a tarpai kurucruhás lovasfogatok is készenlétben álltak alkalmanként, és lódobogással vitték a gyerekeket a tarpai Huszti állatfarmra, máskor a Tarpai Hegy tanösvényére. Nemzetközi gyermek-és családtalálkozó focimeccsel és nagy játékderbivel is tarkította a hét eseményét. Ugyanakkor a teniszpartik, a labdajátékok, a közös esték óriási élményt jelentettek.61-b

A vendégek minden napját tartalommal töltötte meg az Oláh család. Az egyik felejthetetlen pillanat volt az érkezés, a szobák elfoglalása Tarpán. Az ágyak közepére minden gyermeknek nagy, színes gumilabdát helyeztek el a fogadás jegyében, mellette volt a krónikának szánt napló íróeszközökkel is. A meglepetés olyan örömet váltott ki, hogy a szemekbe is könnyet csalt.

További fénypontja volt a vendégfogadásnak a Tarpai Figemadár citerazenekar meglepetés zenei csokra. Ekkor is szólt a nóta, szállt a muzsika, zengett a közös éneklés. Az egyik legnagyobb értékként élték meg a vendégek és vendégfogadók azt az irodalmi és zenés összeállítást, melyre a dévai gyerekek vezetőikkel együtt készültek köszönetképpen az üdülésért. Elhangzottak Vass Albert versek, hálaadó énekek, szívet és lelket melengető gondolatok, részletek.38-b

Tarpa település, mely a legnemesebb kuruc hagyományokat őrzi is részese volt a heti eseménysornak. A beregi nagyközség vezetői, Szécsi Szabolcs Polgármester Úr is önzetlenül segített mindenben. Velük vált megoldhatóvá a rendszeres utaztatás akár busszal, akár lovas fogattal, és általuk lett tornyosan megpakolva az autóbusz visszaindulásra.

Hosszú időre megoldhatják a dévai otthonokban a mosást, tisztítást az önkormányzat által beszerzett adományokból, a játék és ruha ajándékcsomagokat is garmadába állítottak a vendégfogadók.5-b

Tarpai középiskolások és egyetemista diákok is a vendég gyerekek szolgálatába álltak hoszteszként. Simon Viktória, Guti Petra, Szécsi Flóra, Sipos Levente, Kopócs Enikő, Lakatos Dóra, Niki és Tomi, ez a nyolc fős csoport négyesével-ötösével napi váltásban az egész hetet a gyerekekkel együtt töltötte. A közös étkezések, a közös játékok, a közös utazások számukra is felejthetetlenek maradtak.

Szinte szavakkal nem írható le a hét eseménysora.

A vendégfogadók így fogalmaztak: Úgy élték meg a hetet, hogy a vendégfogadás minden percében ők kaptak. Az, amit ők adtak, eltörpült amellett az érzés mellett, melyet a vendég gyerekek kiváltottak. Az a szeretetteljes ölelés, az a gyermeki kapaszkodás és ragaszkodás az öt évestől a tizennégy évesekig, a nevelőkig, az a hála, melyet a nap minden percében sugároztak, nem írható le szavakkal.

Ahogy a csoport visszaérkezett Dévára, azonnal jött a köszönőlevél az egyik nevelőtől, melyet itt olvashatunk:

„Kedves Erzsike es Berci bácsi !

Gyönyörű hetet töltöttünk nálatok !!!

Minden jó volt, minden perfekt volt, minden kitűnő volt, és meg annál sokkal több.

Köszönöm az Istennek, hogy még léteznek a földön ilyen kedves, jó emberek, mint ti vagytok!

És köszönöm azt a darabot a szívetekből, amit nekünk adtatok !

Isten fizesse! Köszönöm kedvéssegeteket, jóságotokat, odaadásotokat !

Üdvözlöm a lányokat, üdvözlöm a kedves polgármester urat, és millió köszönet a szíves adományért !

És üdvözlök minden egyes jó kurucot Tarpárol és környékéről ! Isten áldjon benneteket !

Sok egészséget es egy gyönyörű nyarat kívánunk nektek, sok szeretettel.

Millió puszit küldök, Iza.”

Köszönetet mondott tehát a dévai csoport, és köszönetüket fejezik ki a Riviera-Tanoda Kft. tulajdonosai az üdültetés minden segítőjének, közreműködőjének, kiemelten a Tarpai Önkormányzatnak, Polgármester Úrnak. Köszönet Siposné Krisztinának, köszönet a diáksegítőknek.

Mert adni jó, vagy ahogyan az Oláh házaspár vallja: „Hiszen így jó, együtt jónak lenni.”